Öğrenme Zorluğu Hakkında

Öğrenme güçlüğü ya da öğrenme bozukluğu, öğrenme problemleri ile ilgili geniş bir yelpazeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Öğrenme güçlüğü zeka ya da motivasyon ile ilgili bir sorun değildir. Bu çocuklar yaşıtlarından daha tembel ya da daha az zeki değildirler. Aslında, her çocuk kadar zekiler ve akıllılardır, tek farkları beyin fonksiyonlarının normal bireylere göre farklı bir şekilde çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bu fark bilgiyi nasıl aldıkları ve nasıl işledikleri ilgilidir.

Basitçe söylemek gerekirse, öğrenme güçlüğü olan kişiler farklı bir şekilde görür, duyar ve anlar. Bu farklı algılama ve yorumlama yeni bilgi ve becerileri öğrenme ve bunları kullanmada sorunlara neden olabilmektedir. Bu problemlerden yola çıkarak kısaca öğrenme güçlüğü yaygın olarak; okuma, yazma, matematik, mantık, dinleme ve konuşma ile ilgili sorunları içerir.

Bilinmesi ve hatırlanması gereken en önemli nokta öğrenme güçlüğü olan çocuklar herkes kadar zeki ve akıllılardır. Sadece kendilerine özgü öğrenme yolunu bulamadıklarından bu konuda sıkıntı yaşamaktadırlar. Sorunu olan çocukların öğrenme tarzını belirleyip, kişiye özel program ile bu sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Öğrenme güçlüğü çocuktan çocuğa farlılıklar gösterir. Biri kitapları severken, matematiği anlamada güçlük çekebilir, bir diğeriyse okuma ve yazla ile mücadele ediyor olabilir. Yine bir başka çocuk, gördüklerini, söylenenleri anlamada veya yorumlamada sıkıntı çekebilir, sorunlar çok ve farklı da olsa hepsinin ana sorunu öğrenme bozukluğudur ….

Bilim, beynin iç işleyişini anlamada büyük adımlar atmıştır ve bu keşif öğrenme güçlüğü ve bozuklukları için yeni bir umudu beraberinde getirmiştir; Neuroplasticity (çeşitli iç ve dış uyaranlara bağlı olarak beyindeki nöronların ve bunların oluşturduğu sinapsların yapısal özellikleri ve işlevlerindeki değişiklikler). Nöroplastisite, beynin yaşam boyu şartlara göre değişip koşullara uyum yeteneğini ifade eder. Beyin hayatı boyunca, deneyim ve öğrenmeye yanıt olarak yeni bağlantılar oluşturup ve yeni beyin hücreleri üretebilir.

Beynin değişim yeteneği konusundaki bu bilgi öğrenme güçlüğünün çözümünde çığır açan yeni yöntemlere yol açmıştır. Bu yenilikçi yöntemler, zayıf bilişsel alanları belirleyip güçlendirmek için stratejik beyin egzersizleri kullanır. Modern öğrenme güçlüğü programlarıyla bu konudaki sorunlar kolaylıkla çözülebilmektedir. Bütün bu yenilikçi programlar öğrenme güçlüğü/bozukluğu sorunu olan kişilere yardım için Açık Mavi Çözüm Merkezi’nde mevcuttur. Herhangi bir eğitim programına başlamadan önce, uygun ve güvenilir teşhis önemlidir. Öğrenme Güçlüğü/Bozukluğu tanısının konması bir süreçtir. Bu süreç eğitimli bir uzman tarafından test, analiz ve gözlem gerektirir. Standart ve son derece gelişmiş, modern testleri uygulamakta olan Açık Mavi Test Merkezi size kesin tanı hizmeti vermek için hazırdır.

tr-ogrenme-guclugu

yol-tr


Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul
Şirket Merkezi : Mehmetçik Cad. No:90/4 Fulya - Şişli / İSTANBUL


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2021. Tüm hakları saklıdır.