Test Merkezi Hakkında

Psikolojik testler gözlemlenemeyen yapılanmaları ölçmek için dizayn edilmiş anket benzeri araçlardır fakat psikolojik testleri diğerlerinden ayıran özellik, psikolojik testler bireyin maksimum performansını ölçerken, anketler bireyin genel performansını ölçer. Psikolojik testler tipik olarak muhatabın çözmesi gereken birtakım görev ve problemlerden oluşur. Yararlı bir psikolojik test hem geçerli (test sonuçlarının doruluğunu destekleyecek kanıtların olması) hem de güvenilir (zaman içinde tutarlı sonuçlar vermeli) olmalıdır. Ölçümde eşit olan bireylerin, test maddelerini aynı oranda doğru cevaplamış olması gerekmektedir. Örneğin, matematiksel bir testte “ Bir futbol maçında iki kişi kırmızı kart aldıysa, maç sonunda kaç oyuncu kamıştır?” sorusuna doğru cevabın verilebilmesi için sadece matematik bilmek yeterli değildir. Bunun yanında futbol bilgisi de gereklidir.

Ayrıca grup aidiyeti de testlerin doğru cevaplanmasının olasılığını etkiler. Bazı testler belirli topluluğa uygun olarak da düzenlenmiştir, testin icrası sırasında buna dikkat edilmesi gerekir. Örneğin bir test Japon toplumunun göre düzenlenmiş ise aynı test İngiltere’de anlamlı sonuç vermez.

Psikolojik değerlendirme daha kapsamlı olması dışında psikolojik testlere benzer. Psikolojik değerlendirme de veriler, çeşitli kaynaklardan yararlanılarak test edilir. Ayrıca kişisel ve medikal (kayıtlardan veya aile bireyleri ile olan görüşmelerden) diğer bilgiler de toplanır. Psikolojik değerlendirme esnasında genellikle birden çok test uygulanır. Çoğu psikolog danışanına servis verirken aynı zamanda tedavi opsiyonlarını netleştirmek adına psikolojik değerlendirme de yapar.

Psikolojik testler tedavi tipini seçilmesi veya tedaviden alınan yararı ölçmesinin yansıra; öğrenme güçlüklerinin nedenlerinden, doğru insan kaynağı seçiminde kadar yaygın bir alanda kullanılmaktadır,


Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul
Şirket Merkezi : Mehmetçik Cad. No:90/4 Fulya - Şişli / İSTANBUL


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2021. Tüm hakları saklıdır.