Prof. Dr. Dominic W. Massaro

Hakkında

Dominic W. Massaro Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’da psikoloji ve bilgisayar mühendisliği profesörüdür. Algıda fuzzy matık model ile  “talking head Baldi” olarak da bilinen bilgisayar animasyonunu geliştirmesiyle ünlüdür. Massaro, Perceptual Science Laboratory direktörü ve Society of Computers in Psycology eski başkanıdır. Amerikan Psikoloji Derneği inceleme editörü, USCS Dijital Sanat ve Yeni Medya kurucu başkanı, Interdiciplinary Journal Interpreting kurucu editörlerindendir. Ayrıca Guggenheim üyesi, University of Wisconsin Romnes üyesi, James McKeen Cattell üyesi, NIMH üyesidir ve son olarak da 2006 da Tech Museum ödülünü kazanmıştır.

Massaro psikoloji lisansını 1965’te Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles’tan, Matematiksel Psikoloji doktora derecesini 1968’de Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden almıştır. Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’ye geçmeden önce Kaliforniya Üniversitesi, San Diego’daki postdoktora çalışmasın bitirmiş sonrasında da 1970-1979 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi, Madison’da psikoloji profesörlüğü yapmıştır.

Massaro’nun araştırmaları dil, algı, hafıza, kavrama ve karar verme sürecine bilgi işlem yaklaşımını ekleme üzerine odaklanmıştır. Gregg Oden ile beraber, algıyı oluştururken bir çok farklı kaynağın birleşiminden oluşturulan fuzzy logical model’i geliştirmişlerdir.

Massaro daha sonra bu çalışmadan kaynak alan araştırması “importance of information from face in speech perception”ı ortaya çıkarmıştır. Massaro, Michael Cohenile birliklte bu programın bir ayağı olarak bilgisayar animasyonu “talking head Baldi”yi geliştirmiştir. Baldi teknolojisi, sıra dışı netliğiyle ilgi odağı olmuştur ve bir çok farklı dile uyarlanmıştır. Massaro son yıllarda yeniden araştırmalara yönelmiş, Baldi Teknolojisi’ni otizm ve işitme engelli bireylerin dil öğrenmesi için kullanmıştır. Bu çalışmasıyla 2006 yılında Tech Museum of Innovation tarafından Microsoft Eğitim Ödülü’ne layık görülmüştür.

Şu anki araştırmalarının odak noktası bilgisayar animasyonu ve yapay zeka “talking head Baldi”yi; ses birleşimi ve dil merkezli öğretim ve eğlenceli öğretim için kullanmaktır. Massaro ayrıca psikoloji ve teknolojiyi insan zihnini genişletmek için kullanmak amacıyla Psyentific Mind Inc. şirketini kurmuştur. Şirketin şu anda App store’da iphone /ipad  için uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar çocuklarda okur-yazarlığı artırmak, ses bilimi, kelime bilgisini artırmak, yüz yüze iletişimde otomatik ses tanıma, Kid Klok uygulaması ile zamanı öğrenme ve analog saati okumayı öğrenmek için oluşturulmuştur.

Eğitim ve Dereceler

UCLA
University of Massachusetts-Amherst
University of California, San Diego
Research Professor of Psychology and Computer Engineering, University of California, Santa Cruz
Director of the Perceptual Science Laboratory
Professor at the University of Wisconsin
Guggenheim Fellow
University of Wisconsin Romnes Fellow
James McKeen Cattell Fellow
National Institute of Mental Health Fellow
President of the Society for Computers in Psychology
The book review editor of the American Journal of Psychology
Founding co-editor of the journal Interpreting

Ödüller ve Başarıları

Laureate, Tech Microsoft Education Award, Tech Museum of Innovation in San Jose, 2006
Fellow, Association for Psychological Science, elected 1997
Fellow, Society of Experimental Psychologists, elected 1990
Recipient, James McKeen Cattell Sabbatical Fellowship, 1988–1989
President, Society for Computers in Psychology, 1985
Fellow, American Psychological Association, elected 1980
Romnes Fellowship, University of Wisconsin, 1977
NIMH Special Research Fellowship Award, 1975–1976
Recipient, John Simon Guggenheim Fellowship, 1975–1976
NIMH Postdoctoral Fellowship, 1968–1970


Anadolu Yakası : İçerenköy Mah. Değirmen Yolu Cd. Yüksel Üçüncü İş Merkezi K:4 D: 9 Bostancı- Ataşehir / İstanbul
Şirket Merkezi : Mehmetçik Cad. No:90/4 Fulya - Şişli / İSTANBUL


AçıkMavi Ps. ve Çözüm Merkezi Ltd. Şti. © 2021. Tüm hakları saklıdır.